17/06/2024
20.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Varianti delta përhapet po aq lehtë sa variçela, ndërsa personat e vaksinuar e transmetojnë atë si gjithë të tjerët

Sipas një dokumenti intern të Qendrës amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve (CDC), të marra nga mediat lokale, duket se varianti delta shkakton formë më të rëndë të sëmundjes COVID-19 dhe përhapet njësoj si variçela ose lija e dhenve.

Dokumenti, sipas mediave amerikane, thotë se individët e vaksinuar plotësisht mund të përhapin variantin delta të koronavirusit me të njëjtën ritëm si individët e pavaksinuar, transmeton Panacea.

Qendra vendosi këtë fundjavë të ndryshojë drejtimet për njerëzit plotësisht të vaksinuar në Shtetet e Bashkuara, të cilët gjithashtu do të duhet të mbajnë maska ​​në hapësira të mbyllura në vendet ku transmetimi i virusit është i qëndrueshëm ose i lartë.

Sipas ekspertëve nga Qendra, varianti delta është i njëjtë me linë e dhenve, ku secili person i infektuar infekton mesatarisht tetë ose nëntë të tjerë. Lloji i burimit ishte gjithashtu ngjitës, siç ishte ftohja e zakonshme, me secilin person të infektuar që transmetonte virusin mesatarisht në dy persona të tjerë.

Nëse personat e vaksinuar infektohen, ata kanë të njëjtën sasi të virusit në trupin e tyre si të pavaksinuarit. Kjo do të thotë se ata ka të ngjarë të infektojnë dikë tjetër, si dhe kur njerëzit e pavaksinuar infektohen.

Por njerëzit e vaksinuar janë më të sigurt, thuhet në dokument.

“Vaksinat parandalojnë mbi 90 përqind të sëmundjeve të rënda, por mund të jenë më pak efektive në parandalimin e infeksionit ose transmetimit,” thuhet në dokument.

Prandaj, pavarësisht vaksinimit, virusi depërton më së shumti dhe përhapet në komunitet.

Dokumenti thotë se vaksinat zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të rënda ose vdekjen me 10 herë, ndërsa zvogëlojnë rrezikun e infeksionit me tre herë. Prezantimi gjithashtu citon tre raporte që sugjerojnë se varianti delta – i njohur fillimisht si B.1.617.2 – mund të shkaktojë sëmundje më serioze.

Sipas Universitetit Johns Hopkins, Shtetet e Bashkuara mesatarisht kishin më shumë se 61,300 raste të reja në ditë javën e kaluar dhe vendi është në valën e katërt të pandemisë së koronavirusit.

Të fundit