19/06/2024
29.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Vazhdon periudha e motit të nxehtë me temperatura të larta të mëngjesit dhe ditës

Vazhdon periudha e motit me diell dhe shumë të nxehtë. Për nesër sinoptikët parashikojnë vranësira të vogla lokale dhe erë të dobët deri në mesatare nga drejtimi veriperëndimor.

Temperatura minimale do të jetë në intervalin prej 14 deri në 23 gradë, ndërsa maksimalja prej 34 deri në 41 gradë. Indeksi UV do të jetë 10.

Në Shkup mot i ngjashëm me temperaturë minimale deri në 20 gradë dhe maksimale deri në 39 gradë.

Moti i nxehtë me temperatura të larta të mëngjesit dhe ditës, sipas Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike, do të vazhdojë deri të mërkurën e ardhshme kur do të jetë aktiv niveli portokalli i rrezikut nga temperaturat e larta. Rënie të lehtë të temperaturës për dy deri në tre gradë do të ketë vetëm ditën e hënë. Indeksi UV do të vazhdojë të ketë një vlerë shumë të lartë prej 10.

Të fundit