12/07/2024
24.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

(VIDEO) Fotot maqedonase nuk mund të ekspozohen në Greqi – thirret ambasadori grek në MPJ të Maqedonisë

Mbrëmë në Selanik, gjatë ekspozitës së artistit të bukur Sergej Andreevski, një grup personash të maskuar kanë hyrë në galeri, kanë tentuar ta ndërpresin ekspozitën me sjellje verbale të pahijshme dhe vulgare, pas së cilës janë larguar.

Nga MP thonë se nuk ka pasur demonstrim të dhunës fizike apo dëme materiale, por nga kërcënimet dhe sulmet verbale është thirrur edhe policia, e cila është informuar plotësisht për ngjarjen.

“Për incidentin janë njoftuar Konsullata e Përgjithshme e Maqedonisë së Veriut në Selanik dhe Ambasada në Athinë, të cilat menjëherë kanë kontaktuar autoritetet kompetente të Greqisë, ndërsa për incidentin është njoftuar edhe Ministria e Punëve të Jashtme greke”, thuhet në njoftim.

Gjatë ditës së sotme në MPJ është thirrur ambasadorja greke Sofia Filippidou dhe pritshmëritë nga fqinji ynë që të gjitha masat për zbulimin dhe ndjekjen penale të autorëve të trajtohen zyrtarisht.

Siç raportoi televizioni grek “ERT”, disa persona të maskuar me fantazma në kokë kanë hyrë në galerinë Remezzo, e kanë detyruar piktorin të heqë veprat e artit dhe i kanë thënë se nuk lejohet t’i prezantojë.

Në videon e publikuar të “Frontit Rinor – Zlatna Zora” thuhet se “Zlatna Zora vulosi ekspozitën e Shkupit në Kalamaria”, sepse nuk pranojnë asnjë kompromis për “karakterin grek të Maqedonisë”, dhe sipas tyre është një “tallje dhe fyerje e qartë” ndaj ndjenjës kombëtare të maqedonasve”, dhe është dashur të ndërhyjnë.

Ata thonë se duan t’i dërgojnë një mesazh autoriteteve greke se “provokime të tilla nuk do të mbeten pa përgjigje”.

Më pas personat e maskuar vulosën hapësirën përpara hyrjes së galerisë me shirit dhe ngjitën postera ku shkruhej:

– Ndalohet reklamimi apo dhënia e parave në hapësirë ​​publike me para nga qytetarët grekë për organizata apo persona si Sergej Andreevski, të cilët minojnë historinë greke, sfidojnë karakterin grek të vendit tonë, dhurojnë simbolet tona kombëtare dhe miratojnë krimet kundër grekëve. thuhet në poster.

“Agimi i Artë” ka qenë pjesë e Kuvendit të Greqisë në periudhën nga viti 2012 deri në vitin 2019 dhe sipas vendimit të gjykatës së vitit 2020, është organizatë kriminale dhe kryesia e partisë, ish-deputetë dhe anëtarë, kanë shërbyer tashmë tre vjet në burgu.

Të fundit