24/07/2024
27.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

(VIDEO) Milkov: Kovaçevski do të duhet të garantojë sigurinë e bullgarëve më 4 shkurt, Donev do të flasë me të në telefon

Kryeministri bullgar Golub Donev pritet në çdo moment të kërkojë nga kryeministri maqedonas Dimitar Kovaçevski dhe në bisedë telefonike do t’i kërkojë garanci për sigurinë e qytetarëve që më 4 shkurt do të vijnë në Shkup për të festuar ditëlindjen e Goce Dellçevit. .

Ministri bullgar i Punëve të Jashtme, Nikolai Milkov, në konferencën e sapopërfunduar pas kthimit nga Brukseli, ku u diskutua për marrëdhëniet e fundit të acaruara me Maqedoninë, tha se i di për bllokadat që po paralajmërohen në Maqedoni, por se Biseda telefonike mes dy kryeministrave duhet të sqarojë shumë dilema për tensionet që priten më 4 shkurt.

– Sipas marrëdhënieve tona të fundit me Maqedoninë, aktualisht është thelbësore të garantojmë paqen dhe sigurinë e bullgarëve atje. Dhe sigurimi i adhurimit të pashqetësuar në varrin e Goce Dellçevit është pikërisht një pjesë e kësaj. Ne nuk ikim nga dialogu, përkundrazi, ka një bisedë telefonike mes kryeministrit tonë dhe Kovaçevskit dhe një nga elementët bazë të asaj bisede do të jetë garantimi i sigurisë së qytetarëve me vetëdije bullgare atje dhe siguria e ngjarjes më 4 shkurt. Ne si MPJ do të kërkojmë me notë nga pala maqedonase që të sigurohet siguria e njerëzve që do të shkojnë atje dhe natyrisht edhe përfaqësuesve nga ambasada në Shkup që do të marrin pjesë atje – tha Milkov.

Të fundit