19/05/2024
19.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

VIDEO: Një vullkan në Filipine ka nxjerrë llavë tre kilometra larg kraterit, mijëra të evakuuar

Mijëra njerëz janë evakuuar pasi vullkani Mayon në Filipine filloi të nxjerrë hi dhe gazra helmues. Sizmologët thanë se në 24 orët e fundit është regjistruar të paktën një tërmet për shkak të aktivitetit të vullkanit.

Mbrojtja Civile e Filipineve tha se më shumë se 12,800 njerëz, kryesisht fshatarë nga baza e vullkanit, ishin zhvendosur në qendrat e akomodimit. Mayon është rreth 330 kilometra në juglindje të Manilës dhe konsiderohet si një nga vullkanet më aktivë në Filipine. Tërmetet dhe aktiviteti vullkanik janë të zakonshme në Filipine, e cila ndodhet në të ashtuquajturën Unaza e Zjarrit të Paqësorit, ku përplasen pllakat tektonike.

Të fundit