19/06/2024
28.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

VIDEO: Zjarre të tmerrshëm në Greqi, 18 trupa janë gjetur në një pyll

Pacientët e spitalit janë evakuuar dhe hipur në një traget për në portin grek të Aleksandoupolit, për t’i larguar nga zjarri, i cili ka shpërthyer për të katërtën ditë radhazi teksa një valë e re e të nxehtit godet Evropën Jugore.

Autoritetet u kanë kërkuar qytetarëve të shmangin të nxehtin pasi Franca, Italia, Spanja dhe vende të tjera përballen me mot të nxehtë, të thatë dhe me erë që shkencëtarët e kanë lidhur me ndryshimet klimatike. Zjarrfikësit shuan edhe zjarret në Spanjë dhe Itali.

Trageti në Alexandroupoli në Greqinë verilindore është kthyer në një spital të improvizuar pasi 65 pacientë, përfshirë foshnjat, u evakuuan nga spitali universitar në orët e para të mëngjesit. Ambulancat kanë transferuar pacientë edhe nga klinika e afërt.

Pacientët e moshuar shtrihen në dyshekë të vendosur në dyshemenë e mensës, mjekët ndihmës ndihmojnë njerëzit në barela dhe një grua mban një burrë të pushuar në një shtrat ndërsa merr terapi IV në krahun e tij. Kam 27 vjet që punoj këtu, nuk kam parë kurrë diçka të tillë”, tha tekniku mjekësor Nikos Giokzidis.

Disa komunitete në rajonin e gjerë të euros, pranë kufirit me Turqinë, u evakuuan pasi autoritetet paralajmëruan se rreziku i zjarreve të reja do të mbetet i lartë për ditët e ardhshme.

Kushtet e motit janë ekstreme dhe do të mbeten ekstreme në ditët në vijim”, tha për ERT, zëdhënësi i shërbimit zjarrfikës Vasilis Vartakodjanis.

Tetëmbëdhjetë trupa janë gjetur në një zonë pyjore në Greqinë veriore që është shkatërruar nga zjarret në 4 ditët e fundit, tha shërbimi grek i zjarrfikësve. Nga të dhënat e para mësohet se të vdekurit janë emigrantë. Në vendin e ngjarjes në pyllin e Dadias kanë shkuar një mjek dhe një grup hetimor.

Të fundit