01/06/2023
21.4 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ishulli që frymëzoi një nga romanet më misterioze në botë del në shitje

Një ishull i vogël që frymëzoi Agatha Christie ka dalë në shitje, i kompletuar me hotelin e tij Art Deco dhe pistën e helikopterit.

Ishulli Burgh, i vendosur pak në brigjet e kontesë jugperëndimore të Britanisë së Devon, është në treg për një ofertë prej 18.9 milionë dollarësh, sipas agjentit të pasurive të paluajtshme Knight Frank, shkruan CNN.

Ishulli i baticës me rërë, i vendosur 18 milje nga qyteti port i Plymouth, ishte vendi ku Christie shkroi dy nga veprat e saj më të njohura, “And Then There Were None” dhe “Evil Under the Sun”.

Në të parën, të përshtatur si një mini-serial televiziv me Charles Dance në vitin 2015, 10 të huaj ftohen në një ishull misterioz, ku vriten një nga një. I dyti sheh detektivin belg të “Christie”, Hercule Poirot, duke hetuar një vrasje në një ishull Devon.

Hoteli me 25 dhoma gjumi, i vendosur brenda 21 hektarësh, është restauruar plotësisht për të qenë “një nga shembujt më të mirë të arkitekturës Art Deco në Evropë”, sipas agjentit./Euronews.al /

Të fundit