Lajmi i Ditës Maqedoni

Mickoski: Zgjedhjet të mbahen 60 ditë pas përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme

Kryetari i VMRO – DPMNE-së, Hristijan Mickoski në konferencën e sotme për shtyp tha se dekreti i Qeverisë nuk është i ligjshëm për të, në bazë të të cilit LSDM pretendon se zgjedhjet duhet të mbahen më 21 qershor, nëse nuk zgjatet gjendja e jashtëzakonshme, e cila përfundon më 30 maj.

Mickoski theksoi se pas përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme, duhet të kalojnë 60 ditë para zgjedhjeve.

Lidhur me datën e zgjedhjeve, Mickoski, megjithatë, tha se OBRM-PDUKM është në favor të një kompromisi, por që nuk pranon ultimatume, siç është ultimatumi i Zoran Zaev për zgjedhjet e 21 qershorit./Telegrafi/

Related posts

Gagovski: Spekulimet për rrezik nga rrjeti 5G janë marrëzira dhe të pakuptimta pa konfirmim shkencor

Televizioni Koha

Jo vetëm pasaportat, në MPB mungojnë edhe lejet për vozitje

Televizioni Koha

A tentoi LSDM-ja ta largoje nga qeveria BDI-në përmes mbledhjes së Kuvendit?

Televizioni Koha

Leave a Comment