• Home
  • Lajme
  • Maqedoni
  • Shqiptarët a do ta votojnë Stevo Pendarovskin apo Blerim Rekën për president?
Maqedoni

Shqiptarët a do ta votojnë Stevo Pendarovskin apo Blerim Rekën për president?

Po afrohen zgjedhjet presedenciale që do të mbahen me date 21 Prill, qeveria e udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev kanë dalë me një kandidat konsensual Stevo Pendarovski pasi që ky i fundit do të përkrahet nga partitë shqiptare në pushtet.

Zaev mbëmë pas shpalljes së kandidaturës së Pendarovskit u shpreh se të gjithë bashkë u bënë Maqedont, Shqiptarët, Serbët, Turqit, Vllahët etj, që do ta përkrahin kandidatin që e kanë zgjedhur pas disa takimeve partitë qeveritare.

Nga ana tjetër Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa nuk dolën me kandidatin e tyre por ata u shprehën se do ta përkrahin kandidatin Blerim Rekën.

Dilema të mëdha ka në opinion për simpatizantët e partive të ndryshme duke pyetur njëri tjetrin se a duhet ta votojnë Pendarovskin apo Rekën.

Më 21 Prill do të dihet saktë se sa shqiptarë kanë votuar për Pendarovskin dhe sa për Rekën.

Related posts

Marrja e kompetencave komunës së Gostivarit, reagon Ministria e Arsimit

Televizioni Koha

Shqiptarët dhe zgjedhjet presidenciale

Televizioni Koha

Shefja e kabinetit të Zaevit punësoi djalin

Televizioni Koha

Leave a Comment