25/07/2024
15.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

BE planifikon sanksione të reja ndaj naftës, ushtrisë dhe TV ruse

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen sot dha detaje për paketën e gjashtë të sanksioneve që do të bihet dakord në ditët në vijim.

Ajo renditi katër lloje të veçanta sanksionesh:

Oficerët e lartë ushtarakë rusë që kryen krime lufte në Bucha dhe Mariupol do të shënjestroheshin: “Ne e dimë se kush jeni, nuk do t’ia dilni me këtë”.

Sberbank, banka më e madhe e Rusisë, do të shkëputet nga sistemi i transfertave bankare SWIFT.

Tre transmetues të mëdhenj rusë në pronësi shtetërore do të shkëputen nga BE-ja në kabllo, satelit ose në internet, siç i quajti ajo “gojëdhënëse që amplifikojnë gënjeshtrat e Putinit”.

Von der Leyen tha se ishte gjithashtu duke shpallur fundin e varësisë së saj nga nafta ruse: “Nuk do të jetë e lehtë, por ne thjesht duhet ta bëjmë atë.”

“E gjithë nafta ruse do të hiqet gradualisht”, tha ajo.

Nafta e papërpunuar do të hiqet gradualisht në gjashtë muaj dhe produktet e rafinuara deri në fund të vitit 2022, shtoi ajo, shkruan BBC./21Media

Të fundit