24/07/2024
20.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Bulmastifi nuk e sulmoi fëmijën nga frika, por për shkak të agresionit që mori nga pronari: Ekspertët komentojnë tragjedinë në Pintia

Qeni Bullmastiff që mbahet si kafshë shtëpiake nuk mund të sulmojë nga frika, por për shkak të agresivitetit që ka marrë nga pronari, kanë sqaruar për A1on nga konvikti i stërvitjes së qenve Riste Giovski Team.

Trajnerët e qendrës stërvitore shpjeguan arsyet e tragjedisë së madhe që tronditi Maqedoninë në të cilën humbi jetën një fëmijë tetë vjeçar nga lagjja Pintija në Shkup pasi u sulmua nga një qen bullmastiff. Tragjedia ka ndodhur pasi fëmija është afruar në oborrin ku mbahej qeni, e më pas është sulmuar.

Thonë se asnjë qen nuk lind me agresivitet, ai fitohet gjatë rritjes së qenit, ashtu siç rriten fëmijët.

– Çdo qen, pavarësisht nga raca, në varësi të edukimit në mjedisin e shtëpisë, është mishërim i pronarit. Nëse ka karakter më të keq, stërvitet më rreptësisht dhe anasjelltas. Që ai qen të sulmojë një fëmijë, duhet të jetë shumë agresiv. Qentë nuk i sulmojnë fëmijët sepse nuk shohin rrezik për shkak të gjatësisë së fëmijëve. Sa më i gjatë dhe më i vjetër të jetë personi, aq më shumë frikë ndjen qeni dhe mund të sulmojë. Por Bullmastifi vendas nuk sulmoi nga frika. Duhet të jetë agresiv dhe për këtë arsye i sulmuar.

Ky qen nuk sulmon nga frika. Dhe pronari duhej ta dinte gjendjen e tij dhe ta mbante në një kuti, jo të lirë. Është një fatkeqësi që ka ndodhur – theksoi ekipi Riste Giovski për “A1on”.

Fëmija me plagë të rënda është transportuar në Spitalin e Përgjithshëm të qytetit, ku ka ndërruar jetë.

Dje në orën 18:25 nga GOB “Rr. Naum Ohridski” është raportuar se tek ta është sjellë një i mitur nga Shkupi, i cili sipas raportimit u ka nënshtruar lëndimeve si pasojë e sulmit të qenit, në pronësi të fqinjit të tij N.G. Është njoftuar prokurori publik, me urdhër të të cilit trupi i pajetë është dorëzuar për obduksion dhe po ndërmerren masa për zbardhjen e rastit, njofton MPB.

Të fundit