18/06/2024
18.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Dënim të përjetshëm për infermieren që vrau shtatë foshnja në Britaninë e Madhe

Infermierja e vrastare Lucy Letby nuk do të lirohet kurrë nga burgu pasi një gjykatës e dënoi atë me një dënim të rrallë të përjetshëm për vrasjen “sadiste” të shtatë foshnjave në Britani.

Letby, 33 vjeç, është gruaja e tretë e gjallë që i është dhënë një dënim i tillë me burg në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo u dënua sot në gjykatën në Mançester, transmeton Guardian.

Ish-infermierja neonatale është përshkruar si vrasësi më i keq serial i fëmijëve në historinë moderne britanike dhe u dënua gjithashtu për tentativën për të vrarë gjashtë foshnja të tjera në Spitalin Countess of Chester.

Ajo ka injektuar ajër tek të porsalindurit, i ka sulmuar fizikisht, disa prej tyre i ka ushqyer me qumësht dhe dy i ka helmuar me drogë, raporton Euronews.

Gjatë dënimit, gjykatësi Justin Goss i përshkroi krimet e saj si “një fushatë mizore, e llogaritur dhe cinike e vrasjes së fëmijëve që përfshin më të rinjtë dhe më të cenuarit”. Gjykatësi tha se Letby kishte vepruar në një mënyrë që ishte “plotësisht në kundërshtim me instinktet normale njerëzore për të ushqyer dhe kujdesur për foshnjat”.

“Nuk ka dyshim se ju jeni inteligjent dhe në sipërfaqe keni qenë një infermiere shumë e ndërgjegjshme, e zellshme, e ditur – gjë që ju lejoi të dëmtoni foshnjat,” tha gjykatësi.

Provat dëgjuan se si Letby shpesh sulmonte foshnjat pasi prindërit ose infermieret i kishin lënë. Ajo injektoi për vdekje ajër në shtatë foshnja, u përpoq të vriste dy të tjera duke i lidhur qeset e tyre të ushqyerjes me insulinë dhe u përpoq të vriste njërin duke i futur një tub në fyt.

Thuhej se ajo kishte një “entuziazëm të shkëputur” për ringjalljen e foshnjave që luftonin për jetën, kështu që u bënte vërejtje të papërshtatshme prindërve ose kolegëve para ose pas vdekjes.

Letby refuzoi të marrë pjesë në dënimin. Ajo është gruaja e tretë e gjallë e dënuar me burgim të përjetshëm – një dënim i rezervuar për krime jashtëzakonisht të rënda. Dy gratë e tjera që vuajnë dënimin janë Rose West, e cila torturoi dhe vrau të paktën nëntë gra të reja në vitet 1970 dhe 1980, dhe Joanna Dennehy, e cila vrau tre burra në Peterborough në 2013.

Të fundit