03/03/2024
8.5 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ekspozita e Holokaustit do të hapet për herë të parë më 10 maj në Kosovë

Për herë të parë në Kosovë do të bëhet hapja e ekspozitës së Holokaustit, ekspozita unike e cila synon të rrisë ndërgjegjësimin për gjenocidin që tronditi botën ku u ekzekutuan dhe masakruan, qindra mijëra romë.

Në këtë ekspozitë do të prezantohen një sërë objektesh, fotografish dhe elementesh që pasqyrojnë holokaustin ndaj romëve.

Vizita juaj nuk do të jetë vetëm një mësim për historinë e popullit romë, vuajtjet dhe gjenocidin ndaj tyre, por mbi të gjitha është; moment reflektimi mbi përgjegjësinë njerëzore ndaj antisemitizmit, racizmit dhe antigjipsizmit, dukuri këto që kanë jehonë edhe në shekullin tonë. Prania juaj jo vetëm që do të nderonte kujtimin e atyre që vuajtën dhe vdiqën gjatë asaj kohe tragjike, por gjithashtu do të ndihmonte edhe në rritjen e ndërgjegjësimit të opinionin publik duke shërbyer si shembull për rëndësinë e njohjes dhe përkujtimit të të gjitha viktimave të holokaustit.

“Jemi të bindur që duke qenë një përvojë e paharrueshme për ju kjo ekspozitë do të jetë po ashtu mjaft prekëse dhe informuese”, thuhet në njoftim.

Kjo ekspozitë është organizuar nga “Voice of Roma, Ashkali and Egyptians” dhe hapet të mërkurën, më 10 maj, me fillim nga ora 16:00 në Muzeun Kombëtar të Kosovës. / KultPlus.com

Të fundit