17/06/2024
17.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Eskobar: S’jam këtu për të torturuar askënd

Zëvendës ndihmësi i sekretarit të shtetit amerikan, Gabriel Eskobar sot zhvilloi takim me kryeministri Dimitar Kovaçevski pas çka mbajtën konferencë për media. Kryeministri tha se mesazhi është i qartë ShBA-të – Maqedonia duhet të bëhet anëtare e BE-së sepse është alternativa e vetme dhe është edhe kërkesë e qytetarëve.

Nga ana tjetër zëvendës ndihmës sekretari amerikan Eskobar i pyetur se si e komenton nisjen dhe ndërprerjen e procesit për ndryshimet kushtetuese u shpreh se pret që të njëjtat të vazhdojnë, pasi Maqedonia e ka vendin në BE, transmeton Portalb.mk.

“Qytetarët duan integrim dhe jo izolim. Besoj se pas procesit të ndryshimeve kushtetuese, deputetët të inkurajohen dhe të marrin vendim të guximshë që do të na mundësojë të bëhemi anëtarë të BE-së. Sot nëse ndahemi nga Shqipëria Mali i Zi, Serbia, askush nuk garanton se në çfarë mënyre do të bëhemi anëtare i BE-së. Nuk guxon të mbahen peng interesat e qytetarëve për interesa parazgjedhore. BE-ja e plotsoi detyrimin që mori përsipër, legjislacioni evropian përkëthehet në gjuhën maqedone. Me ndryshimet kushtetuese nuk rrezikohet asnjë çështje identitare e Maqedonisë. Kemi mbështjetje serioze si nga brenda ashtu edhe nga jashtë. Bllokimi dhe anulimi i këtij procesi do të jetë I dëmshëm. Jo veëm që do na fusë në pozitë të padëshiruarshme, pasi vitin e ardhshëm ka gjithkund zgjedhje, atëher mund ta humbin mbështejten nga bashkësia ndërkombëtare”, tha Kovaçevski.

Të fundit