25/06/2024
23.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Familja e pacientit në vdekje klinike vendos për dhurimin e organeve! Në Shkup kryhet transplantimi i mëlçisë, veshkave dhe indeve kockore

Ministri i Shëndetësisë Bekim Sali informon se këtë mëngjes është kryer një transplantim i mëlçisë, veshkave dhe indeve kockore.

Sali informon se në Klinikën Kirurgjike, herët në mëngjes, u krye eksplantimi i organeve, pasi pasditen e djeshme familja e një pacienteje me vdekje në tru dhanë pëlqimin për dhurim.

“Falënderime familjes për aktin më të lartë të humanizmit në emrin tim dhe në emër të të gjitha ekipeve që punuan dhe vazhdojnë të punojnë gjatë 24 orëve të fundit”.

“Falënderime për të gjitha ekipet mjekësore, që gjatë këtyre orëve të fundit morën pjesë në përgatitjen e donatorit, te recipientët dhe në sallat e operacionit. Më gëzon që ka më shumë familje që vendosin të dhurojnë organet dhe të shpëtojnë një jetë”, ka shkruar ministri Sali në Facebook./

Të fundit