12/07/2024
24.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Gjendja me COVID-19 në Maqedoni mbetet stabile, KSI nuk rekomandoi masa të reja

Gjendja epidemiologjike në vend është stabile dhe për momentin nuk do të ketë masa të reja kufizuese. Ka rritje të rasteve të reja, por Komisioni për Sëmundje Infektive në mbledhjen e djeshme ka konstatuar se sipas numrit të shtretërve të lirë spitalorë dhe numrit të vdekjeve jemi ende në zonën e gjelbër dhe se për momentin atje nuk ka nevojë për masa të reja shtesë.

Mbeten të vlefshme masat për mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse në transportin publik, objektet shëndetësore, farmacitë dhe ambientet për kujdesin e të rriturve dhe personave me aftësi të kufizuara.

Numri i rasteve aktive është 3838, pasi dje janë regjistruar 788 raste të reja me KOVID-19, që është për të katërtën ditë radhazi me mbi 700 raste të reja.

Pothuajse gjysma e të gjitha rasteve – 1.865 janë në Shkup, pasuar nga Kumanovë – 194, Ohri – 172 dhe Kavadari – 170.

Qyteti i Shkupit, siç tha zëdhënësi i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zlate Mehmedoviq, aktualisht është më i prekuri nga pacientët e sapo infektuar dhe për këtë është vendosur që në qytet të fillojnë të funksionojnë pesë klinika të reja për COVID. brenda javës së ardhshme.

Konkretisht, në hapësirat e Shtëpisë shëndetësore- Shkup dhe do të jenë në pesë poliklinikat më të mëdha në Shkup – në “Idadija”, “Gjorçe Petrov”, “Jane Sandanski”, “Çento” dhe në Çair.

Sipas zëdhënëses së Komisionit, transmetimi i virusit është i lartë, por në të njëjtën kohë nuk shkakton një formë të rëndë klinike të sëmundjes dhe nuk i mbush spitalet. Ai theksoi se presin një numër të lartë të rasteve pozitive, por nuk presin që të ketë njerëz që do të përfundojnë në spitale me simptoma të rënda. Por ai tha se sistemi është i gatshëm edhe në rast se do të ketë rritje të numrit të rasteve të tilla.

Ministria e Shëndetësisë rekomandoi javën e kaluar mbajtjen e maskave në ambiente të mbyllura gjatë qëndrimeve të gjata dhe ajrosje të rregullt, por edhe shmangien e grumbullimeve të panevojshme në grupe të mëdha dhe sa herë që është e mundur të ruhet një distancë prej dy metrash.

Të fundit