13/04/2024
13.4 C
Tetovo

Të tjera lajme

Joni nga Shkupi konkurent i Maqedonisë për Evrovizion

Zëri i tij i thellë shkakton të dridhura” – shkruajnë portalet botërore për muzikën e kantautorit tonë Jon Aydini. Çfarë dimë për djalin që po ndërton karrierë botërore, dhe është një nga kandidatët për përfaqësues të Maqedonisë në “Eurovision 2022”?Ion Idi është emri artistik i Ion Aydinit, djalit që me këngën e tij Dreams hyri në garën kombëtare të këngës dhe përfaqësuesit që do të përfaqësojë Maqedoninë në “Eurovision 2022”.Muzika dhe teksti i Dreams janë nënshkruar nga Jon Idi, ndërsa aranzhimi është i Angel Kjosev. Ioni është një djalë  nga Shkupi, i lindur në vitin 1995 dhe këngët e tij në stilin indie rock ngadalë por me siguri po pushtojnë audiencën botërore.Videot nga videot e tij tregojnë një numër të madh komentesh nga njerëzit në rajon të cilët tashmë e kanë dëgjuar muzikën e tij dhe nuk mund ta besojnë se ai është një muzikant nga Maqedonia.

“Si nga Shkupi?!”, “Epo kjo tingëllon botërisht!”, “Mendova se ishte i huaj”, “Me ditë u përpoqa të gjeja se kush e këndon këtë këngë dhe në fund del se është këngëtari ynë. ?”, “Bota dhe e jona”- lexojnë disa nga komentet nën video dhe në rrjetet sociale. Joni tashmë ka tërhequr vëmendjen në bloget dhe bloget e muzikës botërore, ndaj për këngën e tij Back Around portali muzikor Sounds European ka shkruar:

“Yon Idy është një këngëtar maqedonas nga Shkupi. Ai sapo publikoi këngën e tij të re Back around dhe kënga është e mrekullueshme. Ka një melodi të mahnitshme dhe performancë vokale të paharrueshme.

Është padyshim kënga më e mirë që na vjen nga Maqedonia e Veriut. “Ne jemi plotësisht të varur prej saj: është kënga jonë e javës”.Blogu britanik i muzikës Indie Dock Music Blog ka publikuar një rishikim të këngës My Fire për të cilën ndër të tjera ka shkruar:

“Yon Idy krijoi një këngë që ndjen fuqinë e pasionit. Stili i tij magjeps me origjinalitetin dhe elegancën e tij”.Zëri i tij i thellë të shkakton të dridhura në të gjithë trupin”, thuhet në rishikimin e publikuar në portal.

Të fundit