15/06/2024
22.4 C
Tetovo

Të tjera lajme

Kujdes me dokumentet personale ;Letërnjoftimi i një gruaje nga Koçani është keqpërdorur për të marrë kredi të shpejtë

Keqpërdorim i ri me kartat e identitetit të qytetarëve, të cilat keqpërdoren për kredi të shpejta. Një 44-vjeçare nga Koçani me vendbanim në Probishtip është shënjestër e fundit e mashtrimit, e cila e ka denoncuar rastin në polici , bëjnë të ditur Ministria e Punëve të Brendshme (MI). Ajo raportoi se letërnjoftimi i saj ishte keqpërdorur që dikush të merrte një kredi të shpejtë në emër të saj.

“Sipas raportimit, ajo në rrjetin social Facebook ka publikuar llogarinë e saj të transaksionit për pagesën e mjeteve si donacion për trajtimin e një familjari, pas së cilës një person i ka kërkuar letërnjoftimin përmes një mesazhi në rrjetin social në. urdhëron të bëjë një donacion dhe pas një kohe të shkurtër në llogarinë e saj janë paguar 70.000 denarë nga dy kompani financiare”, thuhet në buletinin ditor të MPB-së.

Siç raportohet, menjëherë pas hyrjes së fondeve, ajo u kontaktua nga një person mashkull, i cili duke u paraqitur si pronar i një kompanie, e informoi atë se dyshohet se ishte bërë një pagesë në llogarinë e saj gabimisht dhe i kërkoi që t’i kthente paratë tek duke e dërguar me automjet në Shkup.

Gruaja 44-vjeçare ka dyshuar se është mashtruar dhe ka denoncuar rastin në polici.

Nga MPB bëjnë të ditur se po merren masa për zbardhjen e rastit në koordinim me prokurorin publik.

Të fundit