18/06/2024
18.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Kurti pas përurimit të rrugës “Adem Demaçi” në Çair, e vizitoi Tetovën për të përuruar projektin e rrugës Tetovë – Prizren

Kurti u mirëprit në fshatin Vicë të Tetovës edhe nga banorët lokal, ku u shoqërua edhe nga kryetari i Tetovës, Kasami.

“Ardhja jonë këtu është edhe mirënjohje për banorët e fshatit që vazhdojnë këtu të mos e lëshojnë fshatin. Zhvillimi ekonomik dhe ndërtimi i infrastrukturës nuk duhet të jetë i rezervuar për zonat urbane, për qytetet dhe qytezat, por duhet të bëhet edhe zhvillim rural”, deklaroi Kurti.

Kurti i falënderoi banorët për pritjen e ngrohtë të banorëve të Vices.

“Në bazë të llogaritjeve, nuk është ndonjë kosto e lartë, është një kosto e përballueshme. Por kthimi në këtë investim është i jashtëzakonshëm, pasi shkurtohet rruga dhe fitohet koha.”, deklaroi Kurti.

Në paraqitjen për media, Kasami kërkoi nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut të angazhohet seriozisht për këtë rrugë siç po bën Qeveria e Kosovës.

“Variantin të cilin e kemi përzgjedhur me tunelin më të gjatë, me 6.4 kilometra. Arsyeja është që kjo rrugë të mund të funksionojë edhe në kushte të vështira të dimrit, kur ka reshje të mëdha të borës. Kemi shkuar variantin me tunelin më të gjatë, por me lartësinë mbidetare më të ulët”, deklaroi zëvendësministri nga Kosova, Hysen Durmishi.

Sipas agjendës, në mbrëmje në sheshin “Ilira”, do të ketë koncert kushtuar ardhjes së Kurtit, ku do të këndojë Elita 5 dhe do të ketë performancë nga SH.K.A.SH. “Xheladin Zeqiri”, fjalë rasti do të ketë edhe Kurti.

Kujtojmë që në fund të muajit prill të këtij viti, për vizitë në RMV dhe këto dy komuna ishte edhe presidentja e Kosovës – Vjosa Osmani.

Të fundit