05/03/2024
12.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

Mbi 20 mijë palestinezë të vrarë në Gaza

Numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Rripin e Gazës është rritur në 20.057, tha sot Ministria e Shëndetësisë në enklavën e bllokuar, transmeton Anadolu.

Të paktën 53.320 të tjerë janë plagosur në sulmet izraelite që nga 7 tetori, shtoi ministria.

“Të paktën 390 njerëz janë vrarë dhe 734 të tjerë janë plagosur në 48 orët e fundit në të cilat komunikimet u ndërprenë në Rripin e Gazës”, thuhet në një deklaratë.

Izraeli nisi sulme intensive ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor.

Numri zyrtar i të vdekurve në Izrael është 1.200.

Të fundit