17/06/2024
20.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

Meloni ka paguar faturën për italianët e arratisur nga një restorant në Shqipëri

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni, e cila iu bashkua numrit në rritje të italianëve që pushonin në Shqipëri këtë vit, pagoi faturën për bashkatdhetarët e saj që u larguan nga një restorant lokal pa paguar faturën.

Me këtë akt të paprecedentë diplomatik, qeveria italiane shlyen faturën në restorantin në Shqipëri ku katër turistë italianë u larguan pa paguar.

Kur u përhap lajmi se disa italianë ishin arratisur pa paguar faturën në një restorant në Berat, Meloni ndërhyri për të ndihmuar, tha kryeministri shqiptar Edi Rama për La Stampa.

“Shkoni dhe paguani faturën atyre idiotëve, ju lutem”, citon Rama t’i ketë thënë Melonit ambasadorit italian në Shqipëri, sipas Reuters.

Francesco Lollobrigida, ministri i Bujqësisë i Italisë dhe dhëndri i Melonit, ishte rrugës për në Shqipëri dhe tha se ishte një çështje krenarie kombëtare.

“Ajo ofroi të paguante faturën.” Ambasadori po kthehej në Tiranë dhe ishte në dispozicion për ta bërë këtë”, tha Lollobrigida, duke shtuar se disa individë të pandershëm nuk mund të turpërojnë një komb me njerëz të denjë.

Ambasada italiane në Shqipëri ka konfirmuar përmes një deklarate se ka paguar faturën, dyshohet se rreth 80 euro, në emër të qytetarëve të saj.

Nuk dihet se kur ka ndodhur ngjarja, por pamjet e sigurisë të një grupi italianësh që po largoheshin nga restoranti u bënë virale në rrjetet sociale.

Pronari i lokalit tha për Report TV Shqiptar se ishte hera e parë që klientët largoheshin nga vendi i tij pa paguar dhe tha se katër italianët madje e vlerësuan ushqimin.

Meloni dhe familja e saj kaluan disa ditë në Shqipëri këtë javë si mysafirë të kryeministrit Rama.

Të fundit