18/06/2024
27.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

“Nuk ka prova, por…”, Mbretëria e Bashkuar: Vdekja e Prigozhin lë vakum lidershipi, efekt destabilizues

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se do të ketë një vakum lidershipi pas vdekjes së Yevgeny Prigozhin.

Prigozhin ishte në listën e pasagjerëve të një avioni privat që u rrëzua pas nisjes nga Moska. Ai kishte udhëhequr një rebelim të dështuar kundër Presidentit Vladimir Putin në qershor.

Në një përditësim të mëngjesit, zyrtarët e mbrojtjes thanë se “hiper aktiviteti” i tij, “përpjekja për rezultate” dhe “brutaliteti ekstrem” nuk ka gjasa të krahasohen nga ndonjë udhëheqës i ardhshëm i grupit Wagner.

Ata thonë se vdekja e tij “pothuajse me siguri do të kishte një efekt destabilizues”, veçanërisht sepse dy udhëheqës të tjerë të Wagner – Dimitry Utkin dhe Valery Chekalov – gjithashtu vdiqën në aksident.

Ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar, thotë se megjithëse nuk ka “asnjë provë të caktuar” se Yevgeny Prigozhin ishte në bordin e aeroplanit të rrëzuar në Rusi, “ka shumë të ngjarë që ai të jetë me të vërtetë i vdekur”.

Zyrtarët vunë në dukje se Prigozhin dihej se “ushtronte masa të jashtëzakonshme sigurie”, por ranë dakord me vlerësimin e SHBA se Prigozhin “ka të ngjarë” të ishte në bordin e avionit.Balkanweb

Të fundit