18/06/2024
18.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Video/ Indi, rrëshqitjet e mëdha të dheut në Himachal Pradesh, shtëpitë në kodër shemben si kuti kartoni

Autoritetet në shtetin Himachal Pradesh të Indisë kanë frikë se shumë njerëz mund të kenë mbetuar të bllokuar pasi një rrëshqitje masive dheu shembi disa shtëpi, raportuan mediat lokale.

Rrjetet televizive transmetojnë imazhe të disa ndërtesave në kodër që shemben, së bashku me pemë dhe baltë, në zonën Koulo.

Kryeministri i Himachal Pradesh tha se autoritetet lokale kishin identifikuar rrezikun dhe kishin evakuuar një ndërtesë tregtare dy ditë më parë.

Më herët në gusht në të njëjtin shtet më shumë se 50 persona humbën jetën sërish për shkak të rrëshqitjeve të dheut, ndërsa shtëpitë u rrafshuan dhe makina dhe autobusë u gjetën buzë shkëmbinjve.

 

Reshjet e pazakonta të dendura dhe shkrirja e akullit kanë shkaktuar përmbytje të shpejta në rajonet malore të Indisë, Pakistanit dhe Nepalit vitet e fundit.BalkanWeb

Të fundit