12/04/2024
15 C
Tetovo

Të tjera lajme

Putin kërkoi ndihmë ushtarake nga Kina, reagon SHBA-ja

SHBA ka deklaruar se Kina do të përballet me pasoja të rënda nëse ndihmon Rusinë në pushtimin e Ukrainës, sipas raporteve të mediave amerikane. Rusia i kërkoi Kinës ndihmë ushtarake për të luftuar kundër Ukrainës, shkruan BBC

Ambasada kineze në Uashington tha se nuk ishte në dijeni të kësaj kërkese. Paralajmërimi vjen përpara takimit në Romë të hënën midis zyrtarëve të lartë të SHBA-së dhe Kinës.

Që nga fillimi i krizës, Pekini ka shprehur mbështetje për Moskën, por ende nuk dihet nëse i ka ofruar mbështetje ushtarake apo ekonomike. Megjithatë, mediat lokale duke cituar zyrtarë amerikanë, thonë se Rusia i ka kërkuar Kinës pajisje ushtarake, përfshirë dronët.

Të fundit