19/06/2024
29.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Stuhia në komunën Likovë la pas kaos

Komisioni për vlerësimin e dëmeve nga komuna e Likovës tashmë është në terren mes popullatës, e cila dje ka pësuar dëme nga reshjet intensive të shiut dhe breshërit që ka përfshirë rajonin verilindor të vendit, thanë sot për MIA nga komuna e Likovës.

– Komuna e Likovës është përfshirë nga breshëri dhe shiu intensiv. Mund të themi se janë prekur të gjitha vendbanimet duke filluar nga Llojani deri në Nikushtak. Qytetarët tashmë kanë nisur denoncimin e dëmeve. Nga kultura bujqësore dëmtime ka në plantacione me qepë, perime, patate, misër, elb…, thonë nga komuna e Kumanovës.

Sipas bashkisë, deri më tani nuk raportohet për dëme në infrastrukturë tjetër dhe rrëshqitje dherash në rrugë.

Më herët, banorët e fshatrave të Likovës kanë thënë për MIA-n se ka dëme në plantacione, të mbjella dhe shtëpi, janë dëmtuar panelet diellore dhe veturat.

Të fundit