25/04/2024
8.7 C
Tetovo

Të tjera lajme

Teksasi po lufton me zjarrin e dytë më të madh në historinë e këtij shteti amerikan, digjen 850 mijë hektarë

Një zjarr i madh në Teksas që po përhapet me shpejtësi ia ka marrë jetën një personi, duke detyruar banorët të evakuohen, ku si pasojë është ndërprerë edhe energjia në shtëpi dhe biznese si dhe u ndalë për pak kohë puna në një fabrikë të armëve.

Siç raporton BBC, bëhet fjalë për zjarrin e dytë më të madh në historinë e Teksasit, që dogji 850 mijë hektarë tokë në veri të qytetit Amarillo.

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, lëshoi një deklaratë ‘fatkeqësie’ për 60 qarqe. Bari i thatë, temperaturat e larta dhe erërat e forta kanë nxitur flakët.

Të fundit