12/07/2024
33.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Todorov: Mihajllov ishte kryetar i VMRO-së, nuk mund ta bullgarizojmë të gjithë organizatën

Nëse fillojmë kështu, do ta bullgarizojmë të gjithë VMRO-në. Është organizata nga e cila dalin filizat e luftës maqedonase për shtetësi. Më pas rrumbullakoset me Luftën Nacionalçlirimtare dhe KAÇKM. Duhet të kemi kujdes, nuk mund t’i bullgarizojmë të gjithë. Nuk do të shkoja aq larg, thotë ish-ministri në Qeverinë e VMRO-DPMNE-së, Nikolla Todorov.

Sipas tij, Vanço Mihajllov ishte një nga liderët konstitues të VMRO-së.

“Ai ka qenë kryetar i VMRO-së, para tij Todor Aleksandrov. Ne nuk mund t’i shohim gjërat në këtë mënyrë. Mendoj se Petkov nuk e njeh historinë. Jam i sigurt se këshilltarët e tij e dinin këtë dhe duhet ta kishin ditur. E gjithë kjo tregoi se sa e vështirë është mosmarrëveshja maqedono-bullgare. Mendoj se kjo mosmarrëveshje është më e vështirë se ai me Greqinë. Historianët kurrë nuk do të pajtohen për të vërtetën historike”, tha Todorov për “Samo Vistina”./Telegrafi/

Të fundit