15/06/2024
13.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Zendeli: Pa largimin e 20 përqindëshit, nuk votoj ndryshimet kushtetuese

Deputeti i Lëvizjes Besa bëri zotim publik se nuk do të marrë pjesë në debatin për ndryshimet kushtetuese nëse si pjesë e propozimit nuk është edhe heqja e 20 përqindëshit për gjuhën shqipe. Ai madje tha se as nuk do t’i votojë këto ndryshime pa 20 përqindëshin.

“Jo, jo, nuk i votoj. E them hapur. Nëse 20 përqindëshi nuk është pjesë e debatit dhe pjesë e propozimit që ne të diskutojmë në parlament për çështjen e 20 përqindëshit. Nuk do të votohet çështja e premabulë. Kjo është çështje e pozicionit tonë”, deklaroi Fadil Zendeli në Klan Debat.

Këto qëndrime të Zendelit i kundërshtoi deputetja e BDI-së, Arta Bilalli, e cila e akuzoi Fadil Zendelin se po i bën shërbim VMRO-DPMNE-së për të shtuar euroskepticizmin në vend.

Të fundit