28/05/2023
13.4 C
Tetovo

Të tjera lajme

Deklarata e G7: Më shumë sanksione ndaj Rusisë

Udhëheqësit e G7 në  një deklaratë në ditën e parë të samitit, riafirmuan angazhimin për të qëndruar së bashku kundër luftës së pajustifikueshme dhe të paprovokuar të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës”.Gjithashtu liderët ranë dakord për më shumë sanksione ndaj Moskës.
Ne po vendosim sanksione dhe masa të mëtejshme për të rritur kostot për Rusinë dhe ata që po mbështesin përpjekjet e saj të luftës. Ne po ndërtojmë gjithashtu suksesin e përpjekjeve tona për të siguruar që Rusia të mos jetë më në gjendje të armatizojë disponueshmërinë e energjisë kundër botës”, shtuan ata.
Edhe Presidenti Volodymyr Zelensky do të udhëtojë në Japoni për G7,Gjëra shumë të rëndësishme do të vendosen atje dhe prandaj është prania e presidentit tonë që është absolutisht thelbësore për të mbrojtur interesat tona,” tha Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes.
Shpresohet se çdo samit i tillë do të forcojë mbështetjen për Ukrainën, pasi lufta hyn në muajin e saj të 16-të.

Të fundit