• Home
  • Shendetësi
  • Dy molla, një limon dhe një gotë tërshërë – bëhuni gati të humbni peshë pa kontroll!
Shendetësi

Dy molla, një limon dhe një gotë tërshërë – bëhuni gati të humbni peshë pa kontroll!

Nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshën e tepërt, atëherë lëngu që jua sugjerojmë sot është mënyra më e shijshme për ta arritur qëllimin tuaj.

Lëngu ka shumë pak përbërës, ndërkaq që të gjithë ata janë shumë fitimprurës dhe e përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm

Ky smoothie e forcon trupin, e detoksikon sistemin dhe ju furnizon me sasi të mëdha të nutrientëve.

Mollët e gjelbra e ndihmojnë procesin eh humbjes së peshës pasi që janë të pasura me pectin, i cili e redukton apetitin dhe e shpejton metabolizmin. Ato gjithashtu kanë shumë vitaminë B.

Veç kësaj, mollët e reduktojnë absorbimin e sheqerit në zorrë dhe e parandalojnë lirimin e papritur të insulinës, gjë e cila lidhet drejtpërdrejt me shtim të peshës.

Në anën tjetër, lëngu i limonit funksionon si agjent detoksikues dhe tretës, ndërkaq ndihmon në pastrimin e mëlçisë. Lëngu i limonit e shpejton edhe metabolizmin.

Tërshëra e krijon ndjenjën e ngopjes, ndërkaq përbërja e lartë e fibrave ndihmon në funksionin e sistemit tretës.

Ja si ta përgatitni këtë smoothie të shëndetshëm.

Përbërësit:

– Dy mollë organike me madhësi mesatare
– Lëngun e një limoni
– 125g tërshërë
– Gjysmë litre ujë mineral

Përgatitja:

Vendoseni ujin mineral në blender. Preni mollët në rriska dhe shtoni aty, bashkë me tërshërën. Përzini mirë.

Pastaj, në fund shtojeni lëngun e limonit, përzijeni prapë dhe pijeni lëngun menjëherë.

Sipas dëshirës, pijes mund t’i shtoni edhe akull.

Related posts

Tri raste të përdhunimit ndaj të miturave në Kosovë, Ushtari dhe Polici në burg

admin-tvkoha

Kërkohet që burgu i Prishtinës të shndërrohet në muze

admin-tvkoha

Ilaçi më i mirë i dimrit nga dy përbërës: Shëroni inflamacionin e fytit, kollën dhe problemet me stomakun!

Televizioni Koha

Leave a Comment