Lajmi i Ditës Maqedoni

Ligji për Prokurorinë kalon në Qeveri, prej sot futet në Kuvend

Ligji për Prokurorinë Publike ka marrë dritë jeshile nga Qeveria mbrëmë dhe prej sot do të futet në procedurën parlamentare. Qeveria dha mbështetjen e nevojshme të dy të tretave nga deputetët për miratimin e tij.

Shumica parlamentare mbështetet në votat e grupit të pavarur të VMRO-DPMNEsë, Aleancës për Shqiptarët, Alternativës dhe Lëvizjes Besa.
Projektligji pritet të miratohet në Kuvend deri në 12 shkurt, kur përbërja aktuale do të shpërndahet dhe do të shpallen zgjedhjet e parakohshme parlamentare të planifikuara për 12 prill.

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, dje tha se tre ditët e mbetura deri në shpërbërjen e Kuvendit janë të mjaftueshme që të miratohet Ligji për Prokurorinë Publike.

Ndërsa Mickoski tha se pret që të mërkurën të shpërndahet Kuvendi dhe të mbahet marrëveshja për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, më herët deklaroi se nëse merr propozim-ligj të harmonizuar, ai do të vendoset në seancë para shpërndarjes së Kuvendit./Telegrafi/

Related posts

Merkel: Ia vlen që Maqedonia e Veriut të ketë perspektivë evropiane, por mundësitë për datë nuk janë të mira

Televizioni Koha

LSDM: VMRO-DPMNE bllokon ligjin për shlyerjen e kamatave dhe borxheve

Televizioni Koha

Kamioni godet për vdekje shkupjanen

Televizioni Koha

Leave a Comment