18/06/2024
18.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Kroatët lëshojnë një paralajmërim: Një stuhi e re shkatërruese po vjen

Përgatituni për stuhi të forta që mund të shkaktojnë dëme të mëdha dhe mbroni veten nga goditjet e rrufesë. Mund të ketë dëmtime në pronë dhe pemë. Janë të mundshme përmbytje të shpejta të lokalizuara, erëra të forta dhe breshër. Janë të mundshme ndërprerje në aktivitete në natyrë dhe në trafik”, shkruan DHMZ.

Në rajonin e Karllovacit gjatë pasdites së sotme mund të ketë reshje më të dendura shiu me shtrëngata, ndërsa mundësia për shtrëngata kalon 70 për qind. Është lëshuar një paralajmërim i verdhë.

Paralajmërim i verdhë është lëshuar në rajonin e Rijekës që përfshin Istrinë dhe në rajonin e Kninit për shkak të stuhive të mundshme të forta.

“Kini kujdes veçanërisht në zonat e ekspozuara si malet, pyjet dhe livadhet apo fushat e hapura. Janë të mundshme ndërprerjet në aktivitetet në natyrë”, shkruan DHMZ.

Në stuhinë që goditi Kroacinë mbrëmjen e së premtes, sipas informacioneve fillestare, janë lënduar shtatë persona, gjashtë në kampin në Novigrad dhe një në Opatija.

Një burrë është zhdukur nga stuhia në det pranë Novigradit dhe është nisur kërkimi, transmeton portali Index.

Një stuhi e fortë goditi Istrian dhe Kvarnerin fillimisht të premten pasdite. Binte breshër dhe era e fortë po shkulte pemët. Më pas stuhia u zhvendos në brendësi të Kroacisë.

Të fundit