13/07/2024
24.1 C
Tetovo

Të tjera lajme

LSDM: E ardhmja e Maqedonisë së Veriut është evropiane dhe nuk do të lejojmë që dikush ta rrezikojë këtë

Me konferencën e parë ndërqeveritare dhe procesin e skriningut edhe zyrtarisht ka filluar bisedimet për anëtarësim në BE, diçka që e kemi pritur që 17 vjet, thuhet në kumtesën e sotme të LSDM-së.

“Gjuha maqedonase është me formulim të pastër, pa fusnota dhe shtojca, ndërsa çështjet historike janë jashtë procesit të bisedimeve, në BE hymë si maqedonas të cilët flasin gjuhën maqedonase.

Kjo është konfirmuar edhe nga ana e Komisionit Evropian edhe përmes konferencës së parë ndërqeveritare.

Me këtë kanë dështuar të gjithë gënjeshtrat rreth formulimit të gjuhës maqedonase, të gjithë gënjeshtrat e pohuara për asimilim dhe bullgarizim që kanë shpërndarë OBRM-PDUKM dhe E Majta”, thonë nga LSDM.

Nga atje shtojnë se e ardhmja e Maqedonisë së Veriut është evropiane dhe nuk do të lejojmë që dikush ta rrezikojë këtë./Telegrafi/

Të fundit