22/06/2024
21.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

LSDM: Manifesti është mundësia e fundit për Mickoskin që t’i bashkohet bllokut evropian

 Manifestimi është në kuadër të vijave të kuqe dhe konkluzioneve pas propozimit Europian u miratua nga shumica parlamentare në Kuvend dhe të gjithë liderët e partive politike marrin përsipër që të përpiqen që negociatat për anëtarësim të përfundojnë në një kohë sa më të shkurtër, ndërkohë që duke mbrojtur plotësisht identitetin, traditën, gjuhën dhe vlerat shoqërore të qytetarëve, thuhet në kumtesën e sotme të LSDM-së.

“Në këtë dokument qartë thuhet se partitë politike në Kuvend, pavarësisht nga përbërja e shumicës parlamentare, marrin përsipër të bashkëpunojnë, por edhe ta zhvillojnë procesin e negociatave plotësisht hapur dhe transparente, në mënyrë që opinioni më i gjerë të jetë në gjendje të shprehet opinionin e tyre lidhur me kushtet për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Kjo është një mundësi për partitë e tjera politike dhe mbi të gjitha OBRM-PDUKM -në që t’i bashkohet Manifestit dhe në këtë mënyrë të tregojnë dhe të dëshmojë me vepra se ai me të vërtetë është për BE-në”, thonë nga LSDM.

Nga atje thonë se kjo është mundësia e fundit për Hristijan Mickoskit për t’iu bashkuar bllokut Evropian dhe nëse nuk e shfrytëzon këtë mundësi, shtojnë nga atje, do të tregojë se gjithçka që thotë për të ardhmen evropiane është vetëm broçkull para opinionit publik.

Të fundit