13/04/2024
15.9 C
Tetovo

Të tjera lajme

Propozimi shokues për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë!

Duke qenë se fundi i luftës nuk është në dukje, Rasmusen thotë se Aleanca ende duhet t’i ofrojë Ukrainës anëtarësimin pa i kthyer Krimenë, Donbasin dhe territoret e tjera, të cilat u aneksuan ilegalisht nga presidenti rus Vladimir Putin. Rasmussen argumenton se mbulimi i Ukrainës me Nenin 5, i cili u jep anëtarëve të NATO-s garanci kolektive të sigurisë, do ta pengonte Putinin nga përpjekjet për të kapur territor shtesë ukrainas

Lufta mes Rusisë dhe Ukrainës vazhdon e pandërprerë. Sidomos në qiejt e dy kryeqyteteve. Gjatë natës të shtunën, forcat ruse të mbrojtjes ajrore zmbrapsën një sulm me dron kundër Moskës. Lajmi doli pas mesazhit në Telegram nga kryetari i bashkisë së kryeqytetit rus, Sergei Sobyanin: droni, saktësoi ai, u rrëzua teksa fluturonte mbi Bogorodsky, në pjesën lindore të rajonit të Moskës. “Një tentativë për sulm me dron në Moskë u pengua sonte nga forcat e mbrojtjes ajrore në rrethin urban Bogorodsky. Nuk ka dëme apo viktima për shkak të rënies së mbeturinave. Shërbimet e urgjencës po punojnë në vend”, tha Sobyanin. Ministria ruse e Mbrojtjes konfirmoi se forcat e saj shkatërruan një dron ukrainas që fluturonte mbi Bogorodsky.

SULMET ME DRONË

Autoritetet ukrainase në vend të kësaj raportuan një valë sulmesh me drone ruse në Kiev për natën e dytë radhazi. “Për të dytën ditë radhazi, armiku sulmoi kryeqytetin me dronë. Sipas të dhënave paraprake, municionet bombarduese të tipit Shahed janë përdorur sërish (të ashtuquajturit drone kamikaze)”, ishte përditësimi në Telegram nga Administrata Ushtarake e Kievit. Kreu i administratës, Serhiy Popko, saktësoi se rreth një duzinë objektivash armike u goditën nga forcat dhe mjetet e mbrojtjes ajrore në territorin e Kievit dhe në periferi të qytetit.

Dronët e armikut sulmuan Kievin në valë dhe nga drejtime të ndryshme. Për këtë arsye janë shpallur disa herë alarme ajrore në kryeqytet. Nuk u dhanë informacione të mëtejshme për dëme apo viktima. Të shtunën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vlerësoi forcat e tij ajrore për rrëzimin e dronëve. Ky ishte numri më i madh i dronëve të lëshuar nga Rusia në më shumë se gjashtë javë. Në fjalimin e tij, Presidenti u krenua, por gjithashtu ai paralajmëroi se me afrimin e dimrit, Rusia do të shtojë sulmet e saj ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

UKRAINA NË DELIR

Sakaq, Ukraina duket se ka edhe një arsye tjetër, për tu mburrur. Ushtria tha dje se i kishte shtyrë rusët “3 deri në 8 kilometra” thellë në bregun e majtë të Dnieper të mbajtur nga Moska në shifrat e para për të vlerësuar përparimin pas disa muajsh të një kundërofensivë zhgënjyese. “Të dhënat e para tregojnë një përparim prej 3 deri në 8 km, në varësi të specifikave të gjeografisë dhe topografisë së bregut të majtë”, tha zëdhënësja e ushtrisë ukrainase Natalia Gumenyuk për televizionin ukrainas. Nëse ky informacion konfirmohet, do të jetë avancimi i parë i madh i ushtrisë ukrainase kundër pushtuesit rus në muajt e fundit.

Natalija Gumenyuk nuk tha, megjithatë, nëse forcat ukrainase kontrollojnë plotësisht atë zonë në rajonin Kherson, në jug të vendit, apo nëse ushtarët rusë thjesht u tërhoqën përballë sulmeve të Kievit. “Armiku vazhdon sulmet me artileri në bregun e djathtë”, tha ajo dhe vlerësoi se në atë zonë ndodhen “disa dhjetëra mijëra” ushtarë rusë. “Kemi ende shumë punë për të bërë”, tha ajo.

PROPOZIMI PËR FUNDIN E LUFTËS

Në këtë sfond disi gri, ka diçka premtuese: një propozim konkret për t’i dhënë fund luftës. Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen , i cili për vite ishte këshilltar me pagesë i politikanëve ukrainas, doli publikisht me një propozim për të cilin shumë vëzhgues po tundin kokën. Duke qenë se fundi i luftës nuk është në dukje, Rasmusen thotë se Aleanca ende duhet t’i ofrojë Ukrainës anëtarësimin pa i kthyer Krimenë, Donbasin dhe territoret e tjera, të cilat u aneksuan ilegalisht nga presidenti rus Vladimir Putin.

Rasmussen argumenton se mbulimi i Ukrainës me Nenin 5, i cili u jep anëtarëve të NATO-s garanci kolektive të sigurisë, do ta pengonte Putinin nga përpjekjet për të kapur territor shtesë ukrainas. Megjithatë, edhe për ata shtetarë që mbrojnë pranimin e Ukrainës në NATO, formula e Rasmussen është e papranueshme. Kjo nuk është hera e parë që shfaqet një ide e tillë. Në një konferencë në gusht, Stian Jenssen, kreu i zyrës së Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaroi se një rezultat i mundshëm mund të ishte që Ukraina të heqë dorë nga një pjesë e territorit të saj në këmbim të anëtarësimit në NATO.

Të fundit