19/07/2024
21.3 C
Tetovo

Të tjera lajme

Suedia dërgon diplomatë për ta zbutur Erdoganin për tu mos ju vënë veto në NATO

Suedia po dërgon diplomatë në Turqi në përpjekje për të kapërcyer kundërshtimet e Ankarasë ndaj planit të saj për t’u bashkuar me NATO-n, tha ministri i Mbrojtjes Peter Hultqvist.

Turqia i befasoi aleatët e saj të NATO-s duke thënë se nuk do të shikonte me sy të mirë aplikimet e Finlandës dhe Suedisë, me presidentin Tajip Erdogan që tha se “vendet skandinave janë bujtina për organizatat terroriste”.

“Ne do të dërgojmë një grup diplomatësh për të biseduar dhe për të dialoguar me Turqinë për të parë se si mund të zgjidhet kjo dhe për çfarë bëhet fjalë,” tha ministri i Mbrojtjes Peter Hultqvist për shërbimin publik SVT.

Turqia ka thënë se dëshiron që vendet nordike t’i japin fund mbështetjes për grupet militante kurde në territorin e tyre dhe të heqin ndalimet për shitjen e armëve të caktuara në Turqi.

NATO dhe Shtetet e Bashkuara kanë thënë se janë të bindur se Turqia nuk do të pezullojë anëtarësimin në Finlandë dhe Suedi.

Çdo vendim për zgjerimin e NATO-s kërkon miratimin e të 30 anëtarëve të aleancës dhe parlamenteve të tyre, por diplomatët thanë se Erdogan do të ishte nën presion për të hequr dorë, pasi Finlanda dhe Suedia forcojnë ndjeshëm NATO-n në Detin Baltik.

Parlamenti suedez do të zhvillojë sot një debat për aplikimin për anëtarësim, i cili është një formalitet pasi tashmë ka një shumicë të gjerë për aplikimin. Qeveria do të marrë një vendim zyrtar për të aplikuar më vonë gjatë ditës, tha Hultqvist.

Të fundit