18/06/2024
18.6 C
Tetovo

Të tjera lajme

Ahmeti: Maqedonasit nëse janë patriotë të vërtetë do të votojnë për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se çështja e ndryshimeve kushtetuese kërkon një qasje serioze dhe bën thirrje për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë “për të vazhduar procesin e integrimit evropian”.

Ndryshimet kushtetuese janë një çështje serioze. Ka dallime serioze me opozitën. Kjo çështje kërkon një qasje serioze. Bëhet fjalë për të ardhmen e vendit. E shihni, amendamentet kushtetuese janë një mundësi historike për maqedonasit, nëse ata janë patriotë të vërtetë do të votojnë PRO. Këtë ua kam thënë të gjitha partive politike, thotë Ahmeti në një intervistë për TV21.

Siç transmeton televizioni në një njoftim të pjesëve të intervistës,Ahmeti shton se “në një takim të para disa viteve, ku ishte i pranishëm edhe lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, tha ai. ata për retorikën e ashpër të partive nacionaliste në Bullgari”.

Unë kam qenë në disa takime në Sofje, partitë nacionaliste më thanë – “të gjithë bullgarë, nuk ka popull maqedonas”, dhe të them të drejtën, kjo retorikë e tyre më shqetësoi dhe kjo kërkonte monitorim dhe analizë serioze. Këtë ua thashë përfaqësuesve ndërkombëtarë se partitë nacionaliste në Bullgari kanë një retorikë të ashpër dhe është një problem serioz që mund të bëhet edhe më i madh për ne në të ardhmen. Këtu është problemi sot. Prandaj, le t’i përfshijmë bullgarët në kushtetutë. Është për të mirën e vendit. Le të shkojmë përpara dhe të mos kthehemi prapa. Po na ikin njerëzit jashtë vendit, po ikin maqedonasit, shqiptarët, të gjithë po ikin se nuk shohin të ardhme. Me anëtarësimin në BE hapet një perspektivë, thotë Ahmeti.

Të fundit