13/04/2024
15.8 C
Tetovo

Të tjera lajme

KSHZ “trambolinë” për kalkulime politike!

Lidhja Evropian për Ndryshim (LEN) këmbëngul që vendi vakant në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve t’i kalojë opozitës duke përmendur Kodin Zgjedhor, ndërsa Aleanca për Shqiptarët (ASH) përmes partisë së Arijanit Hoxhës kërkon të ruajë pozicionin në organin më të lartë elektoral të vendit, shkruan PRESSonline.al

Grupi parlamentar i LSDM-së do të kërkojë që lideri i partisë dhe kryeministri Dimitar Kovaçevski të gjejë zgjidhje për këtë çështje, bëjnë të ditur burime parlamentare. Procedura për zgjedhjen e anëtarit të KSHZ-së ka ngecur në Komisionin parlamentar për Zgjedhje dhe Emërime për shkak se Lidhja Evropian për Ndryshim këmbëngul që vendi vakant t’i kalojë opozitës, duke përmendur Kodin Zgjedhor, ndërsa Aleanca për Shqiptarët, përmes partisë së Arianit Hoxhës, kërkon të mbajë pozicionin në organin më të lartë elektoral në vend.

Komisioni për Zgjedhje dhe Emërime e ndërpreu seancën para Vitit të Ri dhe nuk i dorëzoi plenumit propozim për anëtar të ri të KSHZ-së. Për vendin vakant në KSHZ, Lëvizja BESA opozitare e mbështetur nga LEN propozon Abdush Demirin, ndërsa partia e Arjanit Hoxhës Zulfi Adilin.

Si zgjidhje për ngërçin, ministri i Drejtësisë Krenar Loga sugjeroi që në vend të shtatë, Komisioni të ketë nëntë anëtarë, përkatësisht Aleanca dhe Besa të kenë përfaqësues të tyre në KSHZ. Për ta bërë këtë, nevojitet një ndryshim në Kodin Zgjedhor, por ideja u hodh poshtë shprehimisht nga opozitarja VMRO-DPMNE.

“Nëse qeveria nuk e respekton ligjin ekzistues, zgjidhja është të mos rritet numri i anëtarëve të KSHZ-së. Zgjidhja e vetme është respektimi i ligjit ekzistues, i cili përcakton qartë numrin dhe përbërjen e KSHZ-së”, thonë nga VMRO-DPMNE, përcjell PRESSonline.al

Përveç bllokimit të Kuvendit, LEN paralajmëroi edhe protesta nëse kandidati i tyre nuk zgjidhet anëtar i KSHZ-së. Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, ka paralajmëruar reduktim të mëtutjeshëm të mundshëm të KSHZ-së, me kërcënimin se dy anëtarët e VMRO-DPMNE-së do të tërhiqen nga Komisioni. Mickoski së fundi në një konferencë për media tha se arsyeja e tërheqjes së anëtarëve të tyre nga KSHZ është përmirësimi i sistemit të gjurmëve të gishtave, i cili duhet të zbatohet para zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, gjegjësisht tendenca e BDI-së që të mos ndërhyjë në sistem dhe rrjedhimisht në votim. të mos ketë verifikim identiteti me gjurmë gishtash.

Të fundit